Chcesz zostać Wystawcą Targów HOME?
Zadzwoń lub napisz do nas!

+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl

 

 

Połączenie z naturą dla poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia

 

 

Biofilia (co oznacza miłość do natury) koncentruje się na wrodzonym pociągu człowieka do natury i naturalnych procesów. Sugeruje, że wszyscy mamy genetyczny związek ze światem przyrody, który powstał w ciągu setek tysięcy lat życia w rolnictwie.

 

Termin “biofilia” był po raz pierwszy użyty na początku lat 70-tych przez amerykańskiego psychoanalityka niemieckiego pochodzenia, Ericha Fromma, w książce „The Anatomy of Human Destructiveness” (1973). Fromm opisał biofilię jako “namiętną miłość życia i wszystkiego, co żyje”.

 

Następnie termin ten zastosował amerykański biolog Edward O. Wilson, uznawany za twórcę tego nurtu, w pracy „Biophilia” (1984), w której zasugerował, że skłonność ludzi do relacji z przyrodą i innymi formami życia ma częściowo podłoże genetyczne.

 

Swoje hipotezy opierał na fakcie, że człowiek miał stały kontakt z naturą przez ponad 90% swojego istnienia na Ziemi, stąd genetycznie, instynkt ludzki reaguje pozytywnie na kontakt z przyrodą. Przyczynia się to do prowadzenia radosnego, produktywnego i wartościowego życia, redukując negatywne skutki rozwoju cywilizacji.

 

Dlaczego Biophilic Design ma znaczenie dziś?

 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że choroby związane ze stresem, takie jak zaburzenia zdrowia psychicznego i choroby układu krążenia, będą w czołówce chorób cywilizacyjnych. Włączenie bezpośrednich lub pośrednich elementów natury do zabudowy miejskiej oraz wnętrz według badań ma może prowadzić do wielu pozytywnych zmian zdrowotnych tj.: zmniejszenie stresu, poziomu ciśnienia krwi i częstości akcji serca, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności, kreatywności i deklarowanego przez nas samopoczucia.

 

Na szczęście projektowanie przestrzeni zgodnie z ideą biophilic design staje się coraz bardziej popularne, w niektórych firmach przyjęło się już jako projektowy standard. Z czego wynika taki kierunek? Przede wszystkim jest odpowiedź na potrzebę zwrócenia większej wagi do jakości przestrzeni, w której pracujemy i żyjemy i świadomość wpływu jakie miejsce wywiera na ludzkie zdrowie i samopoczucie, co przekłada się na jakość życia i produktywność.

 

Teraz niemal 90% czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, stąd niezwykle ważne jest aby wnętrze stymulowało w nas pozytywną energię. Natura może nam w tym pomóc, wystarczy zaprosić ją do naszych wnętrz. Naprawdę warto!

 

 

 

 

 

 

Biophilic Design

01 lutego 2021