Chcesz zostać Wystawcą Targów HOME?
Zadzwoń lub napisz do nas!

+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl

 

 

 

 

 

 

Materiał i funkcja – co zrobić by jedno i drugie współgrało?

 

Autor projektu: Weronika Korpalska / WAKO DESIGN

 

W dzisiejszych czasach można zaobserwować tendencje do jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni mieszkalnej. Dom często staje się miejscem pracy, co wiąże się z takim zagospodarowaniem wnętrza, by mogło ono spełnić różne funkcje. Czasami może brakować pomysłów na jego aranżację, bo metraż jest niewielki, a rzeczy zazwyczaj przybywa. Jak zatem sprawić, by mniejsze wydawało się większe? Na przykładzie projektu wnętrza małego domu z antresolą, przedstawię kilka zabiegów, które pomogą uzyskać taki efekt. W niewielkiej przestrzeni udało się zaprojektować funkcjonalne wnętrze, które można modyfikować, dostosowując je do bieżących potrzeb domowników.


MAGIA LUSTRA

Lustro to jeden z najprostszych materiałów, jakie możemy zastosować, by wnętrze wydawało się większe. Nie ma również konieczności, by było ono prostą taflą na ścianie. Jest mnóstwo pomysłów na wykorzystanie tego elementu – można za nim ukryć przejście do kolejnego pomieszczenia, może spełniać również funkcję szafy, czy też być ozdobą, składającą się z fazowanych elementów. Lustra są dostępne w rozmaitych wykończeniach. Oprócz srebrnej tafli, możemy zakupić także lustra brązowe, grafitowe, postarzane, w kolorze miedzi lub kolorowe. Ponadto dostępne są również różnego rodzaju kształty, które potrafią nadać wnętrzu charakteru. W tych minimalistycznych sprawdzają się proste formy, zaś w przestrzeniach, gdzie dominuje np. styl Art déco, pojawiają się często okrągłe i owalne kompozycje.

 

MODUŁOWOŚĆ MEBLI

Modułowe meble, to elementy wnętrza, które pokochałam od samego początku projektowania. Jest wiele sposobów na ich wykorzystanie, a funkcjonalność jest ograniczona jedynie naszą wyobraźnią, bowiem nie muszą to być tylko meble gotowe, lecz również te robione na wymiar. Jednym z elementów wnętrza, który często występuje w wersji modułowej jest narożnik.

W przypadku tego projektu został zastosowany narożnik i pufy, które pozwalają na rozdzielanie, łączenie i ustawianie modułów w dowolny sposób, w zależności od tego, czy chcemy oglądać telewizję [TV ma dodatkowo ruchomy uchwyt], czy rozkoszować się pyszną kawą podczas spotkania  z rodziną lub przyjaciółmi. Ponadto świetnie sprawdzają się ukryte elementy w szafach, takie jak dodatkowe wysuwane blaty spełniające funkcję stołu oraz chowane łóżka i ukryte spiżarki.

 

PRZESZKLENIA

Wydzielanie przestrzeni  za pomocą przeszkleń, to zabieg funkcjonalny, który niesamowicie wpływa na odbiór wnętrza – przede wszystkim optycznie je powiększa, daje dodatkowy „oddech” i naturalne światło dzienne. Na przedstawionym projekcie, podziały na szkle są częścią dekoracyjną i sprawiają, że wydzielona sypialnia staje się swego rodzaju obrazem, tworzącym przytulne miejsce, którego prywatność możemy uzyskać dzięki przesuwnej zasłonie.

Dodatkowym atutem domu jest duże przeszklenie elewacyjne, dzięki któremu wnętrze przenika się ze środowiskiem zewnętrznym. To daje poczucie jeszcze większej przestrzenności.

 

ANTRESOLA – PONADCZASOWOŚĆ WNĘTRZA

Przy projektowaniu małego domu, rzadko kiedy bierzemy pod uwagę wkomponowanie w nim antresoli. Ja jednak uważam, że jest to element wnętrza, który właśnie w niewielkich przestrzeniach (nawet kosztem poddasza), sprawdza się doskonale. To dzięki objętościowemu powiększeniu wydzielonej części domu, możemy pozwolić sobie na stworzenie wyjątkowych zabiegów dekoracyjnych, począwszy od wysokich pięknych lamp i wiszących donic z roślinami, a skończywszy na elementach ściennych  wypełniających wnętrze. Świetnie sprawdzą się w takiej aranżacji elementy drewniane, tynk, płyty wielkogabarytowe oraz wysoka zabudowa meblowa.

 

PORADA ARCHITEKTA

 

Ciekawym zabiegiem może być łączenie różnych stylów, które dodadzą wnętrzu ponadczasowości – nie bójmy się tego, bo właśnie to może sprawić, że wnętrze nabierze charakteru i stanie się wyjątkowe.


Tekst i zdjęcia: mgr inż. arch. Weronika Korpalska, artykuł pochodzi z magazynu Home Inspirations -> pobierz

 

Czy mniej znaczy więcej?

14 kwietnia 2021