Chcesz zostać Wystawcą Targów HOME?
Zadzwoń lub napisz do nas!

+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mija rok odkąd świat mierzy się z pandemią. To wyzwanie sprawdza nas na wielu płaszczyznach. Nasze domy z dnia na dzień zmieniły się z bezpiecznego azylu w biuro, szkołę, restaurację, centrum rozrywkowe, siłownię, a nasze łazienki stały się domowymi spa. Zmieniła się funkcja przestrzeni – od otwartych pomieszczeń, przeszliśmy do mikro terytoriów. Co nas czeka w 2021 roku?


NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE
Żyjemy w niespokojnych czasach, dlatego tym ważniejsze staje się dla nas miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie – nasz dom. Pragniemy stworzyć w nim najlepsze warunki do pracy, nauki i odpoczynku. Co istotne, na dotychczasowej przestrzeni musimy zmieścić wiele funkcji, które przed pandemią mogliśmy odbywać poza domem – ćwiczenia fizyczne, relaks przy kawie, wyjście do kina lub restauracji. Teraz wszystko wykonujemy z domu. Tym ważniejsze jest więc ponowne zaaranżowanie dotychczasowej przestrzeni. 

 

Pomagają nam w tym zasady Feng Shui, czyli chińska sztuka aranżacji przestrzeni, zgodnie z którą przestrzeń tworzy idealną równowagę między ludźmi a ich otoczeniem i pomaga nam osiągnąć harmonię. Pandemia spotęgowała w nas również zjawisko cocooningu (dosłownie kokonowania), inaczej domatorstwa. To nic innego, jak zrozumiała potrzeba tworzenia wokół siebie takiej przestrzeni, aby poczuć się bezpiecznie i przytulnie niczym otuleni miękkim kocem, izolując się od świata zewnętrznego. Efekt kokonowania ma wpływ na materiały, które wybieramy. Najlepiej, jeśli są puchate, miękkie i jasne – jak miś lub naturalne, które wniosą do naszych wnętrz ukojenie i odprężenie. Stąd jeszcze silniejsze zainteresowanie trendem biophilic desing, czyli projektowania wnętrz zapraszając do naszych wnętrz naturę w postaci roślin doniczkowych, paneli roślinnych czy elementów stylu boho, jak trawa pampasowa, suszone liście palmy czy bananowca. W naszych wnętrzach rozgaszczają się więc ciepłe odcienie bieli, beży, beżoszarości czy brązów. To kolory ziemi, stabilne, bezpieczne i nienarzucające się. Przeciwwagą dla nich są akcenty w postaci złocistych żółcieni (jak Illuminating Pantone), granatu czy szmaragdowej zieleni.

Zielenie, zwłaszcza świeże jej odcienie, świetnie odnajdują się w łazienkach, które coraz chętniej aranżujemy na wzór SPA, i w sypialniach, w których urządzamy kąciki do ćwiczeń i jogi. Większą uwagę poświęcamy też ogrodom i balkonom, które stały się miejscem odpoczynku dla dorosłych i zabawy dla dzieci. Uprawiamy tam kwiaty, ale również warzywa i zioła. Chcemy być samowystarczalni. Tworzymy z nich ogrody zimowe, wypełniając tę dodatkową przestrzeń meblami, dekorując zewnętrznymi dywanami, dodając poduszki, świece i lampiony. Wszystko po to, aby odtworzyć klimat wakacyjnego wypoczynku i powiększyć przestrzeń.


DOMOWE BIURO
Ostatni rok pokazały, że w wielu zawodach praca zdalna jest jednak możliwa, a spotkania służbowe mogą się odbywać również online. Nowe możliwości z pewnością zmienią podejście do podróży służbowych czy spotkań targowych, bo nie ma potrzeby tracić czasu na podróże, skoro z sukcesem prowadzić spotkania handlowe online.

Ale praca w trybie home office ma również swoją ciemną stronę, w której zaciera się granica między życiem zawodowym i prywatnym. Nie chcemy, aby praca dominowała nasz dom, ale wykonując ją z domu, nie sposób od tego uciec. Dlatego, chcąc zachować równowagę, staramy się oddzielać miejsce pracy od pozostałych funkcji w domu, dzieląc przestrzeń na poszczególne funkcje. Adaptujemy więc konsole, parapety, szafki jako biurka, telewizory jako monitory, aby po zakończeniu pracy móc schować sprzęt i cieszyć się domem, a nie biurem w domu.

 

PRZESTRZEŃ OD NOWA
Każdy z nas ma świadomość, że nasze domy stały się prawdziwym centrum dowodzenia i muszą spełniać wiele funkcji: od pracy i relaksu, po miejskie ogrodnictwo, strefę odpoczynku, centrum rozrywki, bezpieczną przestrzeń zabaw dla dzieci po miejsce do ćwiczeń i relaksu. Można więc przypuszczać, że wielu z nas myśli o wprowadzeniu ruchomych przegród typu przesuwne drzwi, mikrokabiny, aranżowania wydzielonych aneksów, które w razie konieczności zapewnią prywatność. Z pewnością nowe potrzeby wywołają zmiany w projektowaniu mieszkań i domów, których plany, przynajmniej w części, będą oparte na schemacie zamkniętych pomieszczeń.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy na co dzień aż tylu rzeczy i możemy kupować mniej i mądrzej, sięgając po przedmioty w dobrym gatunku, z przyjaznych naturze materiałów i od lokalnych wytwórców. Chcemy wspierać krajowych producentów i dotyczy to zarówno ubrań, jak i rzeczy do domu. Wybieramy przedmioty i sprzęty jak najwyższej jakości, bo wiemy, że takie będą nam służyć dłużej, a to daje nam poczucie bezpieczeństwa. Z kolei zakupy spożywcze staramy się robić rzadziej, ale w bardziej przemyślany sposób, aby nie marnować żywności. Do łask wracają własne przetwory. To ma wpływ na jakość żywienia oraz środowisko naturalne. Zwiększa to również potrzeby zakupu dodatkowego sprzętu lub akcesoriów kuchennych.

Pandemia zmieniła też sposób dokonywania zakupów – częściej sięgamy po zakupy online. Co więcej, ten trend ma szansę utrzymać na dłużej, ponieważ wygoda, dostępność i bezpieczeństwo stają się dla nas ważniejsze niż cena.

 

 

Jak pandemia zmienia nasze wnętrza?

08 marca 2021