Chcesz zostać Wystawcą Targów HOME?
Zadzwoń lub napisz do nas!

+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl

 

 

 

 

 

Japandi – minimalizm w harmonii z funkcjonalnością 

JAPANDI staje się jednym z wiodących trendów na kolejne sezony. Nazwa pochodzi od połączenia słów japan i scandi, ale japandi to przede wszystkim wyrafinowana fuzja japońskiej prostoty z przytulną funkcjonalnością rodem ze Skandynawii. Wielu badaczy trendów twierdzi, że nie jest to tylko styl czy trend wnętrzarski, a raczej filozofia życia bazująca na projektowaniu w oparciu o ograniczenie się do rzeczy niezbędnych, pod warunkiem że będą tworzyły harmonijną i przyjazną przestrzeń. Czy nie brzmi idealnie? Sprawdźmy, co kryją w sobie wnętrza zgodne z nurtem japandi.   


Filozofia życia

Japandi z pewnością nie będzie tylko przejściową modą. Łączy w sobie ponadczasowe pragnienie połączenia czystości i funkcjonalności z ciepłem i przytulnością. Japandi to coś więcej niż tylko styl wnętrza, to filozofia. W istocie łączy skandynawski minimalizm z  japońskim etosem wabi sabi , który odnajduje doskonałość w niedoskonałości. Przekłada się to na piękno rzemiosła i tradycyjnego wystroju, surowych materiałów oraz prostych i naturalnych elementów. Z kolei z filozofii skandynawskich, jak hygge czy lagom, japandi czerpie radość oraz poczucie komfortu i spełnienia w myśl słów „właśnie tyle, ile trzeba”.     

Zresztą kultura japońska i skandynawska mają ze sobą wiele wspólnego. Obie mają bardzo podobną estetykę i wzornictwo, oparte na minimalizmie, na cichym docenieniu piękna w funkcjonalności oraz spokojnym i pogodnym podejściu do życia.


Jakie są wnętrza japandi?

CZYSTA PRZESTRZEŃ

Wnętrza japandi cechuje prostota, funkcjonalność i estetyka. To przestrzeń uporządkowana, a każdy przedmiot ma swoje przeznaczenie, bez miejsca na zbędne dekoracje. Ważna jest oszczędna forma, wygoda i jasna, rozświetlona przestrzeń.

Meble i wyposażenie są starannie dobranym zestawem podkreślającym miłość do natury i rzemiosła. Mają czyste i minimalistyczne linie, osadzone dość nisko nad ziemią zgodnie z filozofią japońską, która zachęca do łączenia ludzi z ziemią.

Dodatki to głównie rośliny, szkło, książki i ręcznie robiona ceramika. Nie ma tu miejsca na galerię zdjęć, czy obrazów, ale możemy się pokusić o obraz lub grafikę z naturalnym krajobrazem, aby udekorować przestrzeń w harmonijny sposób.

PALETA

Ciepła i neutralna paleta kolorów to tło każdego wnętrza w stylu japandi. Obok złamanych bieli znajdziemy inne stonowane kolory w gamie barw ziemi, jak odcienie brązu, beże czy beżoszarości. Szarość, czerń czy biel – barwy achromatyczne – można świetnie wykorzystać we wnętrzach japandi, by stworzyć silniejszy kontrast. Ważne jednak jest to, że kolory ze sobą harmonizują, dopełniają się, a nie walczą o naszą uwagę we wnętrzu.

Japandi to idealne połączenie jasnej i zimnej kolorystyki stylu skandynawskiego z ciepłą i naturalną barwą palety japońskiej. Ale nie tylko - znajdziemy tu również chłodniejsze odcienie zgaszonego różu, ochry, błękitu czy szałwii, ocieplone ziemistymi detalami i drewnianymi elementami. Możemy wprowadzić kolorowe akcenty, ale musimy uważać, by nie przełamać minimalistycznej harmonii projektu.

MATERIAŁY

Charakterystyczna dla wabi sabi miłość do naturalnych i ręcznie robionych niedoskonałości spotyka się umiłowaniem do jakości,  prostoty i funkcjonalności dobranych materiałów.

We wnętrzach japandi znajdziemy więc oszczędne w formie, ale wykonane ze szlachetnego naturalnego drewna meble oraz rattan, morską trawę i bambus. Tkane, naturalne i teksturowane tkaniny, jak len czy wysokogatunkowa bawełna – bez dekoru i wzoru, ale warunkiem jest miękkość. Jako dekoracje możemy też wykorzystać suszone rośliny, ręcznie malowane szkło oraz ceramikę.

NATURA

Podstawą wystroju wnętrz japandi są naturalne rośliny, ale ze względu na silny wpływ filozofii zen, ważna jest jakość, a nie ilość. Idealne będą więc wysokie rośliny o gładkich i eleganckich liściach oraz prostej formie. Istotne jest przenikanie się światów zewnętrznych z wnętrzem, zgodne z biophilic design.

RÓWNOWAGA

Znalezienie idealnej równowagi między uporządkowaną i minimalistyczną, a przyjazną przestrzenią nie jest łatwe, ale jest kluczem do idealnego wnętrza japandi. Może być też kluczem do znalezienia równowagi w naszym życiu. Warto spróbować! 

 

Tekst: Danuta Baprawska
Zdjęcia: Pexels

Japandi – funkcjonalna harmonia 

05 czerwca 2021