Chcesz zostać Wystawcą Targów HOME?
Zadzwoń lub napisz do nas!

+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl

 

 

 

Kolory Roku Pantone

 

 

 

 

Z MGŁY W ŚWIETLISTĄ JASNOŚĆ

 

Instytut PANTONE ogłosił właśnie uniwersalną szarość 17-5104 Ultimate Grey oraz świetlisty żółcień 13-0647 Illuminating kolorami roku 2021. To dwa niezależne kolory, które tworzą inspirujący duet, łącząc głębsze poczucie zamyślenia z optymistyczną obietnicą słonecznego dnia.
 

2020 przechodzi do historii jako rok pandemii COVID-19. Był czasem próby dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Każdy z nas w jakimś stopniu zmierzył się z wyzwaniami wywołanymi koronawirusem, nic więc dziwnego, że zaczynamy szukać sposobów na odzyskanie nadziei i energii, choćby odrobiny jasnej strony mocy. I wtedy, niczym w filmowej scenie, z mroku szarości wyłania się świetlisty żółcień, a z offu słychać głos: Kolorami Roku 2021 zostają: Ultimate Grey i Illuminating!

 

I oczywiście można twierdzić, że wybór nie jest trafiony, że kolory są mało aspiracyjne, że właściwie to wszystko już było... Ale warto zatrzymać się na chwilę i zrozumieć głębszy przekaz stojący za wyborem Instytutu Pantone. Czy nie jest to trafna metafora naszych nastrojów? Czy tak naprawdę nie chcielibyśmy, żeby z szarej mgły świat nagle wkroczył w rozświetlającą jasność, a głęboka noc przeszła w światło dnia? 

 

Trafność wyboru potwierdza również symbolika tych kolorów. Żółty bowiem symbolizuje życie, odrodzenie i szczęście. Niezależnie od kultury przywołuje wiele pozytywnych skojarzeń, jak zabawa, odpoczynek i słoneczny dzień. Przyciąga uwagę i bywa ostrzeżeniem. Niesie w sobie ciepło i łagodność.  Zwłaszcza Illuminating - rozświetlający, jasny i żywiołowy odcień żółtego nasycony tak nam teraz potrzebną energią słońca. A szarość?

 

To gwarant stabilności i niezawodności. Określa potrzebę równowagi i wyciszenia. To kolor skrywanych emocji, a Ultimate Grey przypomina te elementy, które są wieczne, jak kamyki na plaży, wyblakłe, ale ich wygląd świadczy tylko o zdolności przetrwania próby czasu.

 

„Połączenie trwałej szarości Ultimate Grey z żywym, rozświetlającym żółtym wyraża pozytywny przekaz pełen hartu ducha ”- podkreśla Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute. „Praktyczne i solidne jak skała, ale jednocześnie ocieplające i optymistyczne, to połączenie kolorów, które daje nam witalność i nadzieję. Musimy czuć się zachęceni i podniesieni na duchu, jest to niezbędne dla ludzkiego ducha ”.

 

Połączenie siły i optymizmu, Ultimate Grey i Illuminating nie musi być używane w równych proporcjach, każdy kolor może mieć pierwszeństwo, czy to w przypadku mody, branży beauty, wyposażenia domu, projektowania graficznego lub opakowań. Zawsze będzie to doskonałe połączenie, zapewniające jednocześnie bezpieczeństwo oraz optymizm.

 

Czy nie tego będzie nam właśnie potrzeba w 2021 roku? 
 

Tekst: Danuta Baprawska, zdjęcia: Pantone

Kolory Roku 2021 Pantone

13 stycznia 2021