Art Déco – to popularny w architekturze, malarstwie oraz grafice nurt rozpowszechniony w latach 1914–1945. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny.
Art Déco powstał jako odpowiedź na rodzaju bogactwo ornamentyki sztuki secesyjnej (Art Nouveau). Przesyt secesją, popularną w latach 1890-1914 i obecną we wszystkich dziedzinach sztuki zaowocował powstaniem stylu odrzucającego nadmierną ornamentykę i przypadkowość. Forma zaczęła być wyrażana poprzez geometrię.
Rozkwit Art Déco przypada na lata 1919-1939. Art Déco charakteryzował się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form, poszukiwaniem piękna w funkcji przedmiotu użytkowego i jasności przekazu w grafice czy malarstwie. Szczyt popularności przypadał na lata 20. zeszłego stulecia, a Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w roku 1925 zgromadziła najwięcej dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych charakterystycznych dla epoki, dając początek pojęciu wzornictwa przemysłowego.
W latach 30. ubiegłego wieku Art Déco powoli ustępował na rzecz Bauhausu, szkoły, która stała się pierwszą wyższą uczelnią nowoczesnego projektowania i studiowania sztuk pięknych. Styl Art Déco cieszy się popularnością do dziś.
Art Déco to styl wymagający ogromnej dbałości o każdy detal aranżacji – od odpowiedniego doboru podłogi, przez wybór mebli aż po dekoracje. To skomplikowana sztuka łączenia szczegółów w jedną, spójną całość. Piękny wygląd przedmioty nie dominuje nad jego funkcjonalnością. Styl łączył się z funkcją, tworząc naczynia połączone, przenikające się i dopełniające jednocześnie. Zasadniczym elementem, wyróżniającym meble, lampy i wnętrza Art Deco były geometryczne linie. Prostokąt, kwadrat i okrąg dominowały we wnętrzach dwudziestolecia międzywojennego, ale w opozycji do nich stały formy w finezyjny sposób nawiązujące do owalu, wyoblone - klasycznie piękne. Stoliki kawowe miały więc okrągłe blaty ze szlachetnych materiałów, biurka gięły się w łuki, a fotele zyskiwały obszerne, okrągłe siedziska i wygodne oparcia. Jeśli chodzi o materiały, to pierwsze skrzypce grały politury i forniry drewniane oraz aksamity i welury. Art Deco łączy więc połyskliwe chromy i meble na wysoki połysk. Pojawiają się marmury i złocenia.
Współczesne Art Deco to połączenie jasnych barw z ciemnymi dodatkami i meblami. Geometryczne łuki zdobiące tapety na ścianach, drewniane wzorzyste podłogi lub dla kontrastu jednokolorowe płytki. Tkaniny wykorzystywane w aranżacjach zdobione są geometrycznymi wzorami przypominającymi budowle z Ameryki dwudziestolecia międzywojennego. W podstawowej palecie barw stylu Art Deco znajdują się głębokie szarości, beże i czerń, które uzupełnia biel, głębokie odcienie winnej czerwieni oraz barwy szmaragdowej i butelkowej zieleni z dodatkiem starego złota. To piękno formy i funkcjonalności, które doda elegancji każdemu wnętrzu.
Do you want to become an Exhibitor at the HOME Fairs?Contact us!
+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl