08 January 2023

Majestatyczny splendor „la belle époque” 

Portugalska kawiarnia Majestic Café położona przy kameralnej uliczce Rua Santa Catarina 112 w Porto rozbudza wyobraźnię nie tylko turystów. W poszukiwaniu twórczych inspiracji, głodni estetycznych i kulinarnych wrażeń, przybywają tu wybitni artyści, filozofowie, przywódcy państw. Majestic Café stanowi jedno z najbardziej popularnych miejsc spotkań w Porto. Żeby zrozumieć fenomen tego lokalu, trzeba się cofnąć do początków XX wieku i splendoru „la belle époque”.

 

 „Dekoracja i otoczenie przenoszą Cię w inne czasy…”, „Zakochaliśmy się w wystroju i atmosferze”, „Cóż za piękna kawiarnia! To jak podróż w czasie…” – piszą o Majestic Café w serwisie TripAdvisor turyści, którzy odwiedzili to miejsce. Skoro mowa o podróży w czasie, cofnijmy się do zimowego dnia, 2 grudnia 1922 roku, kiedy to swoje podwoje otworzyła – jak pisały ówczesne gazety – „olśniewająca i wspaniała Majestic Café”.

 

Lokal zaprojektowany został przez architekta José Pinto de Oliveira. Dzień otwarcia na zawsze wpisał się w pamięć mieszkańców Porto. Kawiarnia oświetliła ulicę Rua Santa Catarina swoją secesyjną dekoracją. Goście, niczym bajkowa Alicja, wkroczyli do prawdziwej krainy czarów. Najpierw poczuli zapach nowej, skórzanej tapicerki. Potem ich oczom ukazał się finezyjnie zdobiony sufit i niekończące się flamandzkie lustra. Wykwintności wnętrzu dodawały kombinacje marmuru i metalu oraz blask lakierowanego drewna. Lokal lśnił i zachwycał, jego wnętrze stanowiło oszałamiającą ucztę dla wszystkich zmysłów!

 

Nic dziwnego, że kawiarnia stała się miejscem modnym, chętnie odwiedzanym przez portugalską elitę kulturalną. Przy filiżance kawy albo przy kubku osławionego absyntu sławne postacie godzinami toczyły tu żywe dyskusje na najważniejsze tematy polityczne, społeczne i filozoficzne tamtych czasów. Stałymi klientami kawiarni stali się najbardziej wpływowi mieszkańcy Porto. Majestic Café w pełni zasłużyła na swoją nazwę – w każdym detalu była jak pełna uroku „la belle époque”.

 

Budynek do dzisiaj stanowi definicję architektonicznego krajobrazu Porto. Po renowacji lokalu w 1994 roku glamour „la belle époque” rozbłysł tu na nowo. Miejsce przyciąga turystów i wybitne osobistości – często bywała tu między innymi J. K. Rowling, która w latach dziewięćdziesiątych mieszkała w Porto. Autorka „Harry’ego Pottera”, popijając cimbalino, sporządzała tu notatki na serwetkach.

 

Majestic Café w pełni zasłużyło na swoją renomę – serwis CityGuides ocenił Majestic Café jako szóstą najpiękniejszą kawiarnię na świecie, TripAdvisor z kolei przyznał jej Certyfikat Doskonałości. Przepych wnętrza onieśmiela i zachwyca. Światła majestatycznych żyrandoli, misterne rzeźbienia w ciemnym, szlachetnym drewnie, ogromne tafle lśniących luster, marmurowe płaskorzeźby, finezyjnie kute mosiądze, lśniąco białe marmurowe blaty stołów… Można tu tęsknić i marzyć. Toczyć długie rozmowy, przy filiżance kawy smakować radość życia. Przenieść się do krainy czarów. Zatrzymać czas.

 

Beata von Schada Borzyszkowska

Fot: Archiwum własne AP

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

Do you want to become an Exhibitor at the HOME Fairs?Contact us!
+48 501 687 458, e-mail: biuro@targihome.pl